Víťa Troníček – Koronarozhovor aneb zábava do českých domovů

Otázka, která aktuálně zajímá snad všechny, jak trávíš/te dobu v karanténě? Jaká pozitiva aktuální nouzový stav přinesl do Tvého života?

No, není to legrace. Zde dne na den jsem přišel kompletně o práci – spíš divadelní, protože hudbu si udržuji jen jako koníčka. Karanténu dodržujeme v našem panelákovém bytě, náladu mi zvedá alespoň ten čas konečně naplno trávený s našimi dětmi, tajně prcháme do přírody, učíme se, vaříme, koukáme na filmy, blbneme a tak… A mám i čas docela cvičit na kytaru. Takže – kdyby nebyly ty existenční starosti a strach o zdraví blízkých a ohrožených skupin obyvatel, vlastně by bylo docela dobře…

Pivo, víno nebo rum?

Kafe. Jinak to pořadí je správně.

Máš nějakou tajnou (super) schopnost?

Dokážu přesně odhadnout, co naštve mou ženu… Alespoň doufám.

Jaké byly Tvé nejlepší narozeniny?

Nejsem zrovna typ oslavující přibývající léta. Jednou, když jsem byl sám na pláži řeckého ostrova Lefkada.

Poděl se s námi o vtipnou historku z některého z Tvých vystoupení.

Jé, toho by bylo. Někdy mám pocit, že jsme spíše pojízdná estráda, než hudební skupina. Mohl bych vyprávět o propadnutí do pódia, o tom jak jsme cestou na hraní zapomněli vyzvednout jednoho člena kapely,  o kytaře zapomenuté na ulici, o pozdních příjezdech, nebo jak jsme dojeli na hraní do jiné stejnojmenné vesnice v jiném kraji, nebo o sprintu za trolejbusem, ve kterém mi odjel kufr s efekty. Když máte kapelu sestavenou z přátel a nejbližší rodiny, tak se prostě nikdy nenudíte. Za vcelku vtipnou lumpárnu ale dodnes považuji to, že jsme si dovolili, při našem prvním rozhlasovém rozhovoru o folkové kapele, bez vědomí moderátora, vyměnit v obalu naše cédéčko za AC DC….

Kdy naposledy jsi byl na čundru? Kde?

Když se věnujete aktivně folkové muzice a objíždíte festivaly, tak se ty možnosti jezdit na čundry dost omezí, protože od května do října nezbývá moc volných víkendu. Takže spíš výletujeme. Ale v létě třeba děláme docela drsný tábor v údolí řeky Kněžné v Orlických horách, bez elektřiny a teplé vody. To je pro mě dost intenzivní pobyt v přírodě, každý večer oheň s kamarády a tak…

Za co ses jako dítě převlékal na karneval?

Nesnášel jsem karnevaly. Většinou se mi podařilo obratem prchnout. Říkal jsem tomu, že jdu za „Zmizík“, což nevím jestli se ještě vyrábí a je tedy srozumitelné pro mladší generace 🙂

Čí koncert bys rád navštívil?

Spoustu světových snů už jsem si v tomto směru splnil – Mark Knopfler, Gypsy Kings, B.B.King, Paul Simon, Bob Dylan… Z domácích myslím tuplovaně, protože s řadou mých vzorů se dnes i hlouběji přátelíme, za což cítím velikou vděčnost. Ale z těch dosažitelných a u nás třeba neznámých, bych rád na vlastní uši slyšel třeba koncert polského písničkářského dua Andrzej Korycki a Dominika Żukowska, nebo švédského dua Good Harvest, nebo mých takřka celoživotních lásek Indigo Girls a Nanci Griffith – byť už jsou to trošku babušky.

Jaká byla Tvá první (dětská) láska? Jak byla?

Ještě je. Nezapomenutelná.

Sushi nebo škvarky?

Sushi. Klidně se škvarkama.

Kdyby o Tobě natáčeli film, který herec by Tě měl hrát?

Tak to si nedovedu představit ani film, ani herce. Ale dodnes si pár lidí myslí, že jsem hrál Honzu v Troškově pohádce Z pekla štěstí. Tak podle ksichtu asi Miroslav Šimůnek. Náturou jsem ale spíše typickej Paul Newman. Na divadle ale moc rád imituji Jana Wericha.

Tvůj dům i s celým tvým majetkem zachvátí požár. Poté, co se ti podařilo zachránit tvé nejbližší a domácí mazlíčky, máš ještě chvíli čas a najisto víš, že se ti podaří zachránit ještě jednu věc. Co by to bylo a proč?

To je jasný, důvody netřeba vysvětlovat: kytaru. Nebo fotku maminky.

 

Co Ti dnes udělalo největší radost?

Starostlivý email od přátel s dotazem, jestli zvládáme a nabízená pomoc…

V čem si myslíš, že s Tebou skoro všichni nesouhlasí?

Třeba v muzice mám často chuť, nacvičit a zahrát si s celou kapelou nějakou převzatou píseň. Jen tak, pro radost a zkoušení, jak by to mohlo znít s Marien. Přesvědčit ostatní bývá docela dřina.

Ve kterém momentě jsi podle sebe dospěl?

Ono už se to stalo? Zeptejte se v mém okolí, myslím, že pádnými argumenty dosvědčí opak.

Jaké bylo Tvoje nejhorší zaměstnání nebo brigáda?

Když jsem po škole chvíli prodával nářadí a musel zákazníkům lhát ohledně kvality a skladových zásob. Nechci už nikdy žít ve lži.

Která kritika Tě v životě výrazně posunul dál?

Morganu Freemanovi se tuším připisuje citát: Nikdy neber vážně kritiku od toho, za kým by sis nešel pro radu. Hodně mě ovlivnily rozhovory, které jsem coby rozhlasový redaktor natáčel s muzikanty. Často myslím na Žalmana, když nás v roce 1992 prvně slyšel, ještě s dětskou kapelou Poupata a přišel za námi do šatny. Jeho slova o pokoře jsou pro mě důležitá dodnes.

Co Ti v době karantény nejvíc chybí?

Přátelé a souznění s nimi.

Jaké jídlo jíš nejčastěji?

Pálivé…

A na závěr, co bys vzkázal mladým muzikantům, kteří chtějí koncertovat? Jak mají začít?

Z vlastní zkušenosti se mi hodně ulevilo, když jsem pochopil zásadní rozdíl mezi tím, co je divácký úspěch a co muzikantské štěstí. Díky novým médiím a sociálním sítím nikdy v minulosti nebylo jednodušší stát se rychle slavnou tváří. Stačí produkt přizpůsobit poptávce a správně nastavit či financovat marketing – to platí v hudebním průmyslu obzvláště. Ale je s tím spojena určitá tvůrčí nesvoboda, která vás dříve či později dožene a sežere. Přijde mi důležité, aby se muzikant celoživotně především sám bavil tou tvůrčí prací, bez ohledu na ohlas. Nebýt na něm závislý, udržet si nadhled a vděčnost k divákovi, ale taky chuť zahrát si sám pro sebe, nebo pro pár přátel u ohně se stejnou radostí a nasazením jako pro vyprodaný velký sál. Pokud ten dar někdo má a k tomu napíše skvělou píseň, či zahraje nebo zazpívá tak, že to publikum chytí za srdce, začne se to šířit samo jako lavina a zůstanete vám tvůrčí svoboda. Jsou to normální přírodní zákony, dobré věci se prostě neztratí a blbé zapadnou, i kdyby vás někdo donekonečna přesvědčoval, že blbé nejsou.

Sledujte nás
TWITTER
Visit Us
Follow Me
INSTAGRAM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
TWITTER
Visit Us
Follow Me
INSTAGRAM